top of page

tel: +48 17 785 06 52, +48 17 854 72 79

e-mail: biuro@mgparts.pl, mp@mgparts.pl

Turbosprężarki – wyważanie

wyważarka turbosprężarki

Wyważarkę do turbosprężarek CMT 47 tr POLIMER stosuje się w pierwszym etapie regeneracji turbin samochodowych. Służy ona do wyważania dynamicznego wirników wszystkich typów turbosprężarek samochodowych w dwóch płaszczyznach, po wymontowaniu wirników z obudowy łożyskowań, przy prędkości obrotowej 2100 – 5000 obr/min. Maszyna posiada płynnie regulowany napęd umożliwiający rozpędzenie wirnika nawet do 9000 obr/min. Zastosowany polimerowy korpus jest bardziej odporny na zakłócenia z zewnątrz, dzięki temu maszyna jest bardzo dokładna i stabilna pomiarowo. Wyważarka umożliwia zastosowanie precyzyjnej kalibracji producenta, ustalenie płaszczyzn wyważania na wirniku odbywa się za pomocą liniału laserowego, rozwiązanie to ogranicza do minimum ryzyko popełnienie błędu przez operatora, jak to ma miejsce w przypadku ręcznego pomiaru tych odległości.

Doważarkę do turbosprężarek CMT 48 VSR stosuje się dla turbin wysokoobrotowych. Wyważanie wirników turbin odbywa się w łożyskach własnych zamontowanych w fabrycznych korpusach turbin. Maszyna ta charakteryzująca się bardzo dużą dokładnością pomiaru. Proces wyważania przebiega w jednej płaszczyźnie korekcyjnej, po stronie „zimnej", przy prędkości obrotowej do 280.000 obr/min.

W wyniku pomiarów otrzymujemy charakterystykę rozbiegową drgań wirnika w całym zakresie prędkości. Maszyna przedstawia ponadto niewyważenie w jednostce masy na danym kącie.

W maszynie turbina mocowana jest do uniwersalnego korpusu. W korpusie montuje się wymienne wkładki formujące strumień powietrza w trakcie napędzania wirnika turbiny danego typu. Powyższe wkładki dobiera się w zależności od wielkości i typu turbiny. Warunki pracy turbosprężarek są tutaj zbliżone do tych, które panują w silniku spalinowym: wirnik turbiny jest pędzony sprężonym powietrzem, a ułożyskowanie zasilane jest olejem o regulowanym ciśnieniu i temperaturze jak w komorze silnika.

doważarka turbosprężarki

Na czy polega proces regeneracji turbosprężarki? - przewiń klikając strzałkę poniżej

bottom of page